Atskats

LAMPA 2023 – “ieklausies, lai saprastos!”

Ja iepriekšējā festivālā aizvien varēja just pandēmijas ietekmi, jo īpaši tā plānošanas stadijā, tad šogad pirmo reizi pēdējo trīs gadu laikā varējām mierīgi izelpot. Citējot kāda festivāla apmeklētāja teikto, “klasiskā LAMPA ir atgriezusies” – un par to no sirds priecājāmies un jūsmojām.

2023. gadā LAMPA norisinājusies neierasti agri – 9. un 10. jūnijā. Šos datumus izvēlējāmies ar nolūku, lai mēs kopā ar festivāla apmeklētājiem un sadarbības partneriem varētu gan piedalīties, gan vienkārši baudīt jūlija sākumā notikušos Dziesmu un deju svētkus.  

Devīto LAMPU divas dienās apmeklēja vairāk nekā 20 000 cilvēku, taču festivāla teritorija šogad bija kompaktāka, nekā iepriekšējos gados, toties plašāka, salīdzinot ar 2019. gadu, – norises vietām atrodoties Cēsu pils parkā, Jaunā pils laukumā un Maijā parkā.

Jau 2022. gadā bijām atteikušies no programmas virstēmas, taču saglabājām festivāla aicinājumu – šoreiz aicinājām “ieklausīties, lai saprastos”. Ieklausīties savās domās un citu viedokļos – jo sarunu ceļš ir vienīgais cieņpilnais un demokrātiskais veids, kā cilvēki visos laikos ir vienojušies par mierīgu kopā sadzīvošanu.

Programma, kā jau vienmēr, bija katra gaumei un interesē. Bija iespējams ne tikai trenēties sarunāšanās mākslā, bet arī izvingrināt prātu interaktīvajās spēlēs, ierakstīt podkāstus, iekāpt skolēna un tiesneša “kurpēs”, aiziet uz randiņu ar Saeimas deputātu un pat teikt savu prezidenta inaugurācijas runu.

Tās tapšanā piedalījās 327 organizāciju un aktīvo iedzīvotāju, piedāvājot 323 pasākumus, kur varēja nodoties cieņpilnām sarunām par visdažādākajām tēmām, tostarp arī šķietami neērtām un pat pretrunīgām. Uzstādījām arī festivāla rekordu – pasākumi noritējuši 55 skatuvēs un teltīs. Tik daudz norises vietu, jo šogad aicinājām organizācijas pieteikt arī savas iesaistošās aktivitātes nelielās teltīs, kur organizētu darbnīcas, spēles, sarunas šaurākā lokā u. tml – un šķiet, ka šī pieeja ir izdevusies un gūs turpinājumu arī nākamgad.

PROGRAMMA

Aizvien bija iespēja teju pusi no pasākumiem vērot tiešraidē gan festivāla mājaslapā, gan vadošajos ziņu portālos, kā arī LMT Viedtelevīzijā un TV24. Festivāla arhīvā ir pieejami 198 video un audio ieraksti.

Šogad mūsu uzmanības centrā bija ne tikai vides ilgtspējas jautājumi (papildus jau esošajiem risinājumiem, uzlabojām atkritumu šķirošanas sistēmu, turpinājām mērīt CO2), bet arī festivāla vides pieejamība. Jau gadiem ilgi daļai pasākumu nodrošinām tulkojumu zīmju valodā un teksta reāllaika transkripciju, taču festivāla teritorijas reljefs vienmēr ir bijis liels izaicinājums. Šogad veicām pamatīgu vides pieejamības auditu un sagatavojām vides pieejamības karti un aprakstu cilvēkiem, kas pārvietojas ratiņkrēslā.

LAMPU veido simtiem cilvēku, taču īpašu un sirsnīgu paldies gribētos teikt mūsu 97 lieliskajiem brīvprātīgajiem, kas palīdzēja tapt festivālam!

FESTIVĀLA FOTOALBUMS

Festivāla komanda: Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS, “Swedbank Latvija”, Cēsu novada pašvaldība, komunikācijas vadības aģentūra “Deep White”, reklāmas aģentūra “Armadillo” un British Council pārstāvniecība Latvijā.

Festivāla norisi atbalstīja Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS, “Swedbank Latvija”, Cēsu novada pašvaldība, British Council pārstāvniecība Latvijā, Aktīvo iedzīvotāju fonds, Vācijas vēstniecība Latvijā, Eiropas Parlamenta birojs Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Roberta Boša fonds, ASV vēstniecība Latvijā, uzņēmumi “Latvijas Finieris”, “LMT”, “Enefit”, “Enefit Green”, Latvijas nacionālā lidsabiedrība “airBaltic”, “SCHWENK Latvija”, “Omniva”, “Neste Latvija”, “European Energy Latvia”, “Balcia Insurance SE”, “Rīgas meži”, "GROHE", kā arī Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Pateicamies arī par atbalstu uzņēmumam "Sadales tīkls" par ģenerātoru un degvielas nodrošināšanu, uzņēmumam "Latvijas Finieris" par finieri festivāla skatuvju un norāžu sagatavošanai, uzņēmumam "“Balcia Insurance SE" par festivāla apdrošināšanu, tehnoloģiju uzņēmumam "Tilde" par reāllaika transkripcijas nodrošināšanu nedzirdīgajiem apmeklētājiem, "Pasažieru vilciens" par papildu vilcienu reisu nodrošināšanu, uzņēmumam "Rimi Latvia" par pārtiku organizatoru un brīvprātīgo ēdināšanai, uzņēmumam "885" par dabīgo minerālūdeni festivāla dalībniekiem, kā arī pētījumu aģentūrai "Norstat" par aptauju nodrošināšanu festivāla vajadzībām. 

Festivāla mediju partneri: žurnāls IR, nacionālā ziņu aģentūra LETA, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, DELFI, TVNET, TV24, Radio Tev, TV3 Group, Latviesi.com.