Par festivālu

Sarunu festivāls LAMPA norisināsies Cēsīs 2025. gada 20.–21. jūnijā. 

Sarunu festivāls LAMPA ir vide un impulss nemitīgai sevis pilnveidošanai mūžīgi mainīgajā pasaulē. Festivāla saturs neatstāj vienaldzīgu – tās ir divas dzīvesprieka pilnas dienas, kurās asināt prātu, paplašināt redzesloku un izaicināt savus priekšstatus. Tā ir iedvesmojoša un aizraujoša platforma visiem, kam ir, ko teikt. Visiem, kas vēlas uzzināt un sarunāties par Latvijai, Eiropai un pasaulei būtiskiem jautājumiem.

Festivāls ir liela mēroga iniciatīva, atvērta platforma, kuras saturu veido vairāk nekā 300 organizācijas un aktīvi indivīdi, kopīgiem spēkiem radot vietu, kur brīvā, nepiespiestā gaisotnē apmainīties ar viedokļiem, un cieņpilnā veidā diskutēt par sabiedrībā aktuālām tēmām. Ikvienam ir iespēja pieteikt un organizēt savu pasākumu LAMPĀ.

Festivāla komandu veido Fonds atvērtai sabiedrībai DOTSSwedbank, reklāmas aģentūra “Armadillo”, komunikācijas vadības aģentūra “Deep White”, Cēsu novada pašvaldība un British Council. Festivāla mājvieta ir Cēsu pils parks, bet tā iedvesmas avoti ir līdzīgi demokrātijas festivāli DānijāZviedrijā un Igaunijā.  Ieeja – bez maksas.  

FESTIVĀLA PRINCIPI

Dialogs ir attīstības pamats – izkopsim sarunu kultūru

Mēs esam pārliecināti – viss sākas ar sarunu. LAMPA ir platforma jēgpilnām diskusijām un sarunām.

 

Sarunāties nozīmē diskutēt, ieklausīties un, kas svarīgi - pieņemt, ka katram viedoklim ir tiesības pastāvēt, neatkarīgi no tā, vai tam var piekrist. LAMPA ir vide tiešai saziņai starp dažādiem sabiedrības pārstāvjiem. Laikā, kad viedokļu apmaiņa visbiežāk norisinās neklātienē – sociālajos tīklos, īsziņās, e-pastos, – mums no jauna jāmācās sarunāties "aci pret aci". Cieņpilni un ar jēgu. 

Mēs katrs esam valsts – sabiedrības līdzdalībai ir izšķiroša nozīme

Mēs domājam, ka Latvijas cilvēki dzīvotu daudz labāk, ja aktīvi iesaistītos sabiedriskajos un politiskajos procesos. LAMPA ir iedrošinājums interesēties par šiem procesiem un nekautrēties uzsākt diskusiju ar viedokļu līderiem. LAMPA ir iespēja atskārst, ka ikviens no mums var ietekmēt valstiski nozīmīgus lēmumus un kopīgi risināt sarežģītos jautājumus, ko nereti esam raduši “atstāt” kādam citam – politiķiem, institūciju vadītājiem, priekšniekiem vai kaimiņiem. 

Domā un paplašini redzesloku – mainies uz augšu!

Mēs esam droši – kad cilvēks interesējas, domā līdzi un kritiski izvērtē saņemto informāciju, viņš mainās uz augšu. Tiekamies LAMPĀ!

 

SARUNĀŠANĀS NOTEIKUMI

Mēs sarunājamies cieņpilni, ja arī nepiekrītam. Viedokļi mēdz būt dažādi, taču līdzvērtīgi un svarīgi

Mēs uzklausām. Klausīšanās un iedziļināšanās sarunu biedra teiktajā ir tikpat būtiska kā runāšana.

Mēs izmantojam pārdomātus argumentus, nevis dūru vai varas pozīciju valodu.

Mēs cenšamies piedāvāt risinājumus. Ja kritizējam, tad ierosinām savus piedāvājumus.

Mēs esam atvērti sarunai, diskusijai, jaunām idejām un iespējām. 

 

Ētikas principi

  1. LAMPA aicina ievērot Sarunāšanās noteikumus.
  2. LAMPA ciena cilvēku pamattiesības un nodrošina, ka katram apmeklētājam ir tiesības brīvi paust savus uzskatus jebkādā veidā – mutvārdos, rakstveidā, vizuāli, ar māksliniecisku izteiksmes līdzekļu palīdzību. Savstarpējās komunikācijas un savas vārda un izpausmes brīvības īstenošanas laikā ir jāievēro cieņa un pieklājība. Ir jāizvairās no aizskarošu, rupju vai necienīgu apzīmējumu, apsvērumu un izteikumu lietošanas verbālā vai jebkādā citā formā. 
  3. LAMPAs norises laikā kategoriski nav ļauta jebkāda veida naida runas vai runas, kas vērsta uz vardarbību vai neiecietību, izpausme. Tāda runa, piemēram, ir runa, kas ir vērsta pret etnisku, reliģisku grupu, ir agresīvi nacionālistiska, dehumanizē cilvēku grupu, glorificē/attaisno terorismu, nacismu vai totalitārismu, veicina neiecietību pret sabiedrības grupu un diskrimināciju, mudina uz vardarbību.
  4. LAMPA netolerē verbālas izpausmes un citas darbības, kas pārkāpj diskusiju. Apmeklētājiem ir jāatturas no žestiem, izteiksmes, satura vai saziņas formas, kas var apdraudēt sabiedrības drošību, var radīt nekārtību, apdraudēt citu personu brīvības, kā arī citu personu reputāciju, godu un cieņu. 
  5. LAMPAS norises laikā tās apmeklētāju un dalībnieku apģērbs un izskats drīkst paust personību un uzskatus, taču tas nedrīkst pārkāpt vispārpieņemtās morāles vai uzvedības noteikumus. 
  6. LAMPA saglabā tiesības lūgt pasākuma apmeklētājam pārtraukt darbības, kas pārkāpj šos noteikumus, kā arī šādā gadījumā lūgt personu atstāt festivāla norises vietu. Likumā noteiktos gadījumos LAMPA nodod informāciju tiesībaizsargājošām iestādēm tās turpmākai izvērtēšanai.
  7. LAMPA tic cieņpilnu sarunu spēkam!