Atpakaļ

Diskusija "Troļļo un valdi: viedokļu polarizācija tiešsaistē"

Datums un laiks: 6. jūlijā 17:30-18:30
Norises vieta: 49 Ziemeļsala
Norises vieta kartē: Cēsu pils parks
Pasākuma valoda: angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā
Valstīs, kur dominē veselīga demokrātija, viedokļu oponenti tiek uzskatīti par sāncenšiem, ar kuriem var risināt kaismīgas diskusijas, savukārt, krasi polarizētās sabiedrībās tos uzlūko kā ienaidniekus, kuri par katru cenu jāuzvar. Amerikāņu sociālais psihologs Džonatans Haids (Jonathan Haidt) ir teicis, ka arī vēlēšanas tādējādi kļūst par izšķirošām kaujām, kurās valsts ir “jāglābj” no pretinieka. Nesenie pētījumi par demokrātijas izpausmēm Eiropā un Ziemeļamerikā liecina, ka politisko līderu paradums dēvēt savus oponentus par amorāliem vai korumpētiem šķeļ sabiedrību, un tā rezultātā veidojas “savējie” un “svešie”. Līdzīga retorika nereti tiek veltīta arī neatkarīgajiem plašsaziņas līdzekļiem, kurus dēvē par neobjektīviem, neuzticamiem un oponentu angažētiem. Šāda polarizācija sašķeļ sabiedrību mākslīgās politiskās kopienās, sekmē autoritāru vadības stilu un vienlaikus mudina oponentus izmantot nedemokrātiskas metodes režīma maiņai. Savukārt, atbildīgas žurnālistikas vietā tiek dota priekšroka tendencioziem videoblogiem, kas traucē pieņemt pārdomātus lēmumus.

Polarizācija ļauj arī iecietīgāk raudzīties uz tiešsaistes agresijas izpausmēm pret demokrātiski izvēlētiem pārstāvjiem. Pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica ir atklājis, ka teju visās naidpilnās tiešsaistes diskusijās Latvijā dominē neliels skaits lietotājkontu, no kuriem daudzi ir anonīmi. Šāda atmosfēra raisa nekontrolētu tiešsaistes vardarbību, īpaši vērstu pret žurnālistēm un aktīvistēm. Tā kā 2024. gadā daudzviet pasaulē norisinās vēlēšanas, ir īstais laiks runāt par sabiedriskās diskusijas kultūru un tās nevēlamajām tendencēm.

Diskusija angļu valodā. Tiks nodrošināts tulkojums latviešu valodā.
Tehniskais atbalsts
Ja rodas problēmas skatīties ierakstu vai ievēro kādas citas tehniskas problēmas festivāla mājaslapā, droši vērsies pie mūsu tehniskā atbalsta - ar prieku palīdzēsim!
[email protected]
Rīkotāji
Patroni
Lieldraugi
Draugi
Partneri
Informatīvie partneri