Atpakaļ

Saruna "Kā mākslīgajam intelektam iemācīt mīlēt Streiču, Raini un Purvīti?"

Datums un laiks: 20. jūnijā 16:30-17:30
Norises vieta: 12 Sarunu vieta
Norises vieta kartē: Maija parks
Pasākums notiks tikai klātienē
Mākslīgais intelekts (MI) arvien straujāk ienāk izglītībā, pētniecībā un kultūras satura radīšanā, kļūstot par nenovērtējamu rīku datu analīzē, satura automatizācijā un informācijas pieejamības veicināšanā. Tas paver jaunas iespējas, taču vienlaikus rada būtiskus izaicinājumus. No vienas puses, MI palīdz datu apkopošanā, padara informāciju pieejamāku un spēj atrast faktus. No otras puses, nelielai, bet unikālai Latvijas kultūrai šī situācija ir sarežģīta, jo MI modeļi pamatā tiek trenēti ar globālām datu kopām, kurās latviešu valoda un kultūra ir vāji pārstāvēta. Tas rada risku, ka, izmantojot MI, izplatīsies nepilnīga, kontekstuāli neprecīza vai pat nepareiza informācija.

MI rīki arvien biežāk tiek izmantoti mācību iestādēs, nodrošinot ātru piekļuvi informācijai, teksta ģenerēšanu un datu apstrādi. Taču to darbības princips – balstīšanās uz tiešsaistē pieejamiem datiem un tendence sniegt atbildi uz jebkādu jautājumu, pat ja tā ir izdomāta, – rada risku nepatiesas vai sagrozītas informācijas izplatīšanai. MI radītie “pārliecinošie maldi”, kas izskatās ticami, bet ir kļūdaini vai nepilnīgi, var tikt pieņemti kā patiesība, var apdraudēt akadēmiskā un kultūras diskursa kvalitāti, mazināt faktu autentiskumu un sagrozīt vēsturisko un kultūras kontekstu.

Lai novērstu šo problēmu, nepieciešams paplašināt MI pieejamo datu kopumu ar kvalitatīviem un uzticamiem avotiem no Latvijas kultūras mantojuma institūcijām, bet tas rada jaunus izaicinājumus – kas un kā noteiks, kuri dati ir autentiski, un kādas būs to izmantošanas ētiskās un juridiskās sekas? Jāņem vērā arī MI tehnoloģiju ekoloģiskā ietekme – to trenēšana un datu centru uzturēšana patērē milzīgus enerģijas resursus, palielinot digitālās infrastruktūras nospiedumu.

Diskusija pulcēs kultūras mantojuma, tehnoloģiju un izglītības ekspertus, lai izvērtētu MI lomu kultūras politikā un tā ietekmi uz mantojuma saglabāšanu, interpretāciju un pieejamību. Apspriedīsim, kā kultūras mantojums var kalpot par MI trenēšanas resursu, saglabājot autentiskumu un kontekstuālo precizitāti, kā arī to, vai MI attīstības ekonomiskās un ekoloģiskās izmaksas ir samērojamas ar ieguvumiem. Mērķis ir ne tikai identificēt riskus, bet arī rast stratēģiskus risinājumus, lai MI laikmetā kultūras mantojums būtu uzticams, jēgpilns un kontekstā balstīts.
Tehniskais atbalsts
Ja rodas problēmas skatīties ierakstu vai ievēro kādas citas tehniskas problēmas festivāla mājaslapā, droši vērsies pie mūsu tehniskā atbalsta - ar prieku palīdzēsim!
[email protected]

Rīkotāji

Fonds dots - logo Swedbank - logo Armadillo - logo Deep White  - logo Cēsis - logo British Council - logo

Patroni

Fonds dots - logo Federālā Ārlietu ministrija - logo Swedbank - logo British Council - logo Fonds Augt - logo

Lieldraugi

Latvijas Finieris - logo Armadillo - logo Deep White  - logo Cēsis - logo Enefit - logo LMT - logo  - logo Finanšu Nozares Asociācija - logo Kulturas ministrija - logo SIF - logo Nordic Council of Ministers - logo Robert Bosch Stiftung - logo DNB bank - logo

Draugi

Schwenk Latvija - logo META - logo EP birojs Latvijā - logo Nīderlandes Karalistes vēstniecība - logo Latvijas Valsts meži  - logo Rīgas Meži - logo  - logo Ignitis Group - logo  - logo Adaptive - logo Omniva - logo

Partneri

Norstat - logo Pasažieru vilciens - logo Tilde - logo BTA - logo  - logo Printful + Pritify - logo Rimi - logo

Informatīvie partneri

 - logo LTV - logo Radio TEV - logo TVNET - logo Leta - logo Latvijas Radio - logo Ir - logo Riga TV24 - logo TV3 Group - logo latviesi.com - logo jauns.lv - logo