Rīkotāji: Latvijas sabiedrība ir izslāpusi pēc labām sarunām un saturīgas izklaides.
Nedēļas nogalē izskanējušais sarunu festivāls “LAMPA” kopumā 60 dažādos pasākumos pulcēja 3500 apmeklētāju, pierādot, ka arī Latvijā festivāla formāts, kas balstīts uz diskusijām un debatēm, ir saistošs un dzīvotspējīgs. Tāpēc sarunu festivāla “LAMPA” organizatori izziņojuši, ka festivāls Cēsu pils parkā norisināsies arī nākošajā vasarā.
“Sarunu festivāla “LAMPA” notikumus un, jo īpaši, auditoriju reakciju uz notiekošo varam uztvert kā sava veida sabiedrības spoguli. Pirmo reizi dzīvā un nepiespiestā atmosfērā politiķiem bija iespēja sastapties ar auditorijas reakciju un iesaistīties dzīvā un “necenzētā” diskusijā; apmeklētājiem savukārt tā bija iespēja iesaistīties tieši tādās sarunās, kurās viņi vienmēr vēlējušies iesaistīties. Piemērota saruna un vieta atradās ikvienam – vai tā būtu trauksmes cēlāju diskusija vai debate par reklāmas tirgu Latvijā,” par sarunu festivāla unikālo formātu un iesaistes iespējām stāsta festivāla direktore un fonda atvērtai sabiedrībai “DOTS” izpilddirektore Ieva Morica.
Vētrainākās ovācijas un nedalītu uzmanību izpelnījās Latvijā pirmo reizi organizētais “Politiķu cepiens”, kurā Latvijā pazīstamie komiķi Edgars Bāliņš un Rūdolfs Kugrēns no “Comedy Latvia”, kā arī publicistes Anete Konste un Elīna Kolāte no bloga “Texxti” televīzijas un radio personības Gustava Terzena vadībā uz zoba pavilka Latvijas drosmīgākos politiķus – Ingmāru Līdaku, Lolitu Čigāni, Robertu Zīli un Sergeju Dolgopolovu. Kā stāsta pasākuma organizatori – politiķu cepināšana ir solis jaunas politiskās kultūras veidošanā. “Šķiet, kopš neatkarības atjaunošanas nav pieredzēts brīdis, kad politiķu tiešais elektorāts tiem, stāvot kājas, velta milzīgas ovācijas!” komentē Ieva Morica.
Tam piekrīt arī viens no “drosminiekiem” – deputāts Ingmārs Līdaka. Viņš bija viens no retajiem politiķiem, kurš piekritis savu darbu iztirzāšanai publikas priekšā. “Smiekli esot brieduma tests – par sevi atļaujas smieties tikai nobriedušas tautas, nobriedušas sabiedrības. Un smieties par pašu ievēlētiem deputātiem ir tas pats, kas smieties par sevi! Prieks apzināties, ka ar savu dalību pasākumā esmu kaut nedaudz, bet tomēr veicinājis Latvijas sabiedrības briedumu,” savu gandarījumu par dalību cepienā skaidro Līdaka.
Sarunu festivāla “LAMPA” centrālie notikumi – bijušo premjerministru debate “Ko es būtu darījis citādāk?”, kurā piedalījās Ivars Godmanis, Indulis Emsis, Māris Gailis un Andris Bērziņš, Saeimā esošo frakciju pārstāvju diskusija “Latvijas vērtību anatomija”, #idejasLatvijai diskusija “Kā skolas var palīdzēt “izsisties bērniem, kuru vecāki to nespēj vai neprot?”, kā arī improvizētā stāvizrāde “Politiķu cepiens” – pulcēja visplašāko interesentu skaitu un arī raisīja visaktīvākās diskusijas gan pasākuma laikā, gan arī sociālajos tīklos, diskusiju vērotājiem izsakot gan nesaudzīgu kritiku, gan sirsnīgus komplimentus un atzinību.
Sarunu festivāla “LAMPA” organizatori sola, ka festivāls norisināsies arī nākošajā vasarā un atkal tiks organizēts gleznainajā Cēsu Pils parkā. Sarunu festivāla “LAMPA” mērķis ir rosināt sabiedrības iesaisti valstī notiekošajos procesos, kā arī aizsākt jaunu tradīciju, veidojot jaunu un kvalitatīvu platformu sarunām un diskusijām par Latvijai būtiskām tēmām. Uz trīs festivāla skatuvēm kāpa un debatēs iesaistījās gan bijušie premjerministri un esošie politiķi, gan arī mediju pārstāvji, mākslinieki, domātāji un dažādu jomu interesenti.
Par sarunu festivāla “LAMPA” pamatakmens licējiem uzskatāmi fonds atvērtai sabiedrībai “DOTS” un “Swedbank”. Sarunu festivāla realizāciju nodrošina fonds “DOTS”, reklāmas aģentūra “Armadillo”, komunikācijas vadības aģentūra “Deep White” un pasākumu aģentūra “Chocolate Events”.
Ieeja festivālā bija un arī nākošajā gadā būs bez maksas.