Jaunumi

Visi jaunumi

Ir zināmi šīgada festivāla divu dienu programmas rīkotāji

Esam noskaidrojuši pirmās pieturvietas LAMPAS šā gada programmā! Ir kļuvuši zināmi divu dienu programmas rīkotāji, kas 9. un 10. jūnijā Cēsīs aicinās uz sarunām par būtisko. Šogad festivālu izgaismos 24 divu dienu programmu rīkotāji, liekot aizdomāties par visdažādākajām tēmām: no drošības, ilgtspējas un tehnoloģiju attīstības līdz pašizaugsmei un labbūtībai, kā arī citām visai sabiedrībai nozīmīgām tēmām.

Valsts sektoru ar aizraujošu pasākumu programmu un atvērtu platformu sarunām pārstāvēs Aizsardzības ministrija, Labklājības ministrija, Iekšlietu ministrija un Valsts kanceleja, šogad vēršot uzmanību uz aktualitātēm, kas saistītas ar valsts drošību, sociālo realitāti un vidi sekmīgai valsts pastāvēšanai ilgtermiņā.

Festivālā tiks skarta virkne valstiskumam un brīvībai veltītu tēmu. Ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” atbalsta fonds runās par totalitārisma traumu sekām radošajās profesijās, Publisko tiesību institūts vadīs pretošanās radošās meistarklases jauniešiem, un biedrība “Tavi draugi” rosinās runāt par robežu apzināšanu mūsdienu skaudrajā realitātē. Tāpat cēsniekiem un pilsētas viesiem festivāla labākajās tradīcijās būs iespēja paviesoties Cēsu novada pašvaldības teltī. Savukārt nodibinājums “Liepāja 2027” runās par pilsētu identitāti, kultūras organizāciju stiprināšanu un starptautiskām sadarbības iespējām.

Platformu pieņemošai un iekļaujošai sabiedrībai būvēs dažādi biedrību un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Latvijas dūlu apvienība un biedrība “My First Year Too” aktualizēs ar ģimenes problemātiku saistītas tēmas, nevalstiskā organizācija “Hospiss LV” aizskars neērtu, laicīgumam veltītu tēmu par nāvi un miršanu, biedrība “Ogle” runās par mentālās veselības atbalsta mehānismiem. Tāpat Spīīkīīzī sarunās aicinās veicināt toleranci un sociālo saliedētību starp dažādām diskriminācijas riskam pakļautajām grupām, bet LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka” piedāvās izglītojošas sarunas, to laikā ļaujot satikties arī dažādiem sabiedrības aizspriedumiem.

LAMPU izgaismos arī Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, skarot tādas tēmas kā demokrātija, sieviešu līdztiesība, sociālā veselība un citas. Tieslietu padome runās par tiesiskas valsts pamatvērtībām, kamēr Latvijas Jaunatnes padome vērsīs uzmanību uz jauniešiem un viņiem aktuāliem tematiem, lai veicinātu jauniešu pilsonisko aktivitāti.

Aicinot sarunāties par prasmju attīstību un pilnveidi kā lielāko vērtību cilvēka personiskajā un profesionālajā izaugsmē, izglītības tēmai pieskarsies Valsts izglītības attīstības aģentūra. Tāpat diskusijas par inovācijām izglītībā, kā arī jauniešu radošumu un sociālo uzņēmējdarbību piedāvās Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija, Nodibinājums “TechHub Riga” veicinās izpratni par tehnoloģiju iespējām un jaunuzņēmumu nozīmi ekonomikas veicināšanā, savukārt Latvijas Banka pievērsīsies naudas, ekonomikas un finanšu pratībai veltītiem jautājumiem.

No pētnieciskā skatupunkta uz visdažādākajiem sabiedrībai aktuāliem, tostarp tik būtisko ilgtspējas tēmu, raudzīsies Radio NABA, rīkojot diskusijas zinātnes kafejnīcas formātā. Uzņēmumi Enefit” un “Enefit Green” izcels tādas tēmas kā zaļā enerģija un ilgtspējīga nākotne, un biedrība “Zaļā brīvība” programma būs satikšanās vieta ekspertiem un aktīvistiem, lai diskutētu par dabas, ekoloģijas un klimata jautājumu nozīmīgumu.

Tāpat, pārstāvot visdažādākās tēmas, abās festivāla dienās darbosies arī 23 aktivitāšu teltis, kur saturu viedos

  • biedrības “Baltijas HIV asociācija”, “Papardes zieds”, “Par dzīvot”, “Skalbes”, Latvijas Autisma apvienība un “Brīvbode” (FREE RIGA), Cēsu Pluriversitāte un Eiropas Kustība Latvijā, 
  • uzņēmumi “Balcia Insurance SE”, “European Energy Latvia”, “Latvijas Mobilais Telefons”,“Latvijas valsts meži”, “Rīgas meži” un Latvijas nacionālā lidsabiedrība airBaltic,
  • mediji Latvijas Radio, Latvijas Televīzija, TVNET grupa, Radio Tev,
  • politiskās partijas “Konservatīvie”, “Progresīvie”, kustība “Par!”,
  • un citi – ASV vēstniecība Latvijā, Rīgas Stradiņa universitātes studentu medijs “Skaļāk” un Satiksmes ministrija, 

Festivāla rīkotāji arī atgādina – izcilāko ideju īstenošanas pamatā ir spēja sadarboties! Tāpēc, ja kādas no programmu tēmām ir aktuālas arī tev vai tavai organizācijai un jums ir idejas, kā saturam pievienot papildu vērtību, sazinies ar programmas autoriem un piedāvā idejas.

Festivāla programmu papildinās arī vairāki desmiti pasākumu, kas norisināsies uz septiņām festivāla organizatoru veidotajām skatuvēm. Pieteikumu izskatīšana vēl aizvien turpinās, un konkursa rezultātus paziņosim individuāli līdz 17. martam. Savukārt festivāla programma tiks izziņota maija pirmajā pusē.

Visi jaunumi