Saruna "Diagnozes stigma jeb paslēpes ar slimību"

30.06. 16:00 - 17:30

STARO skatuve

Sadarbībā ar:

GlaxoSmithKline Latvia

Apraksts:

Nereti ārsti stāsta par smagiem gadījumiem, no kuriem izdodas, bet dažkārt arī neizdodas izārstēt cilvēkus ar ielaistām slimībām. Diagnozes mēdz būt dažādas, bet iemesls viens – kauns no savas diagnozes. Slimības ignorēšana, slēpšana, izvairīšanās no ārstēšanās līdz pēdējam brīdim. Kādēļ? Jo virkne slimību nes sev līdzi zināmu kauna zīmogu jeb stigmu, kuru cilvēks nevēlas uz sevi attiecināt. Pat, ja cilvēks ārstējas, viņš reizēm cenšas diagnozi noslēpt arī no saviem ģimenes locekļiem, draugiem un ģimenes ārsta. Pētījumi liecina, ka HIV pacienti ir sajutuši negatīvu attieksmi pat no mediķiem – tā tam nebūtu jābūt. Pacientu sāpīgā pieredze sniedzas vēl tālāk – vecāki izraida bērnus no ģimenes pēc diagnozes uzzināšanas…

Vienu no lielākajām stigmām Latvijā nes HIV, kā arī psihisko saslimšanu un elpceļu slimību pacienti, kas ir saskārušies ar līdzīgu attieksmi. Pozitīva iezīme – pēdējā laikā situācija uzlabojas un pacienti sadūšojas stāstīt savus stāstus arī publiski, lai iedvesmotu citus cīņai par veselību.

Piedāvājam Sarunu festivālā LAMPA sarunu par to, kādēļ dažas diagnozes ir ar stigmu, kā veidojas sabiedrības attieksme un kā to varam mainīt. Uzdosim jautājumu, kāda ietekme uz slimības ārstēšanu ir pacientu pašstigmatizācijai. Aicināsim uz sarunu trīs dažādu diagnožu pacientus – HIV, psihiskās saslimšanas un elpceļu saslimšanas pacientu, kā arī ārstu, psihologu un sociālantropologu. Sarunu virzīs pasniedzēja un žurnāliste Ieva Adamss.